Yüzük Tarihçesi

M.Ö 3000‘lü yıllara dayanan yüzüğün geçmişi, Tunç devrinde başlamıştır. O zamanın şartlarında demirden yapılan yüzükler, daha sonraları değerli madenlerin bulunmasıyla beraber, yerlerini değerli taşlardan yapılmış yüzüklere bırakmıştır. Günümüzde daha çok süs eşyası olarak kullanılsa da, eski çağlarda yüzükler özellikle devlet adamlarının kullandığı ve gücü simgeleyen takılardı. Yüzüklerin üzerinde bulunan mühürler, bir dönemin siyasi yazışmalarında da önemli rol oynamaktaydı. Mısırlılar ile başlayan yüzüklerin nişan ve evlilik törenlerinde kullanımı, günümüze kadar gelmiş, bugün evlilik denildiğinde ilk akla gelen şey olarak toplumumuzda yer etmiştir. Erkek ve kadın arasındaki aşkın ve sonsuz bağlılığın simgesi olarak takılan yüzük bugünde önemini ve değerini yitirmeden kullanılan bir gelenektir. Eskiden günümüze kadar gücün, mevkiinin, sınıf farklılıklarının, bağlılığın ve süsün simgesi olan yüzükler, bugünde en çok kullanılan aksesuar olarak yerini ve önemini korumaktadır.

Yüzük Modelleri

Kadınlar tarafından daha güzel görünmek için takılan yüzükler, altın, zümrüt, pırlanta ve yakut gibi değerli taşlarla süslenerek çok daha gösterişli bir görünüme kavuşmaktadır. Birçok farklı modelle her zevkten insana hitap eden yüzükler, özellikle bayanlar için vazgeçilmez aksesuarlardandır. Eskiden çok daha gösterişli, oymalı ve süslemeli yüzük kullanılırken günümüzde kullandığımız modeller çok daha sade görünümleriyle dikkat çekmektedir.

Yüzük Seçimi

Yüzük seçimi sırasında çok dikkatli ve titiz olmanız gerekir. Kısıtlı bir bütçeye sahipseniz, gümüş yüzükler uygun fiyatlarıyla sizin için iyi bir tercih olacaktır. Hem bütçenizi sarsmayacak hem de çok şık gümüş yüzüklerden birini seçebileceksiniz. Taşlı bir yüzük almak istiyorsanız, satın almadan önce taşın anlamını, faydalarını bilmeniz yararınıza olacaktır. Alyans seçiminde ise dikkat edilecek en önemli unsur rahat ve kullanışlı olmasıdır. Hem erkek hem de kadının takacağı alyans için ortak beğeni oldukça önemlidir, abartıdan kaçınmak uzun vadeli kullanım için uygun olacaktır. Aynı model seçilecek damat ve gelin alyanslarına, gelin için ekstra taş eklemeleri yapılarak, daha gösterişli bir alyans yapılabilir. Alyans almaya gitmeden önce kafanızdaki bazı soruları cevaplayarak gitmeniz, seçim için kolaylık sağlayacaktır. Öncelikle klasikleşen sarı altın mı, yoksa modern görüntü veren beyaz altın mı tercih edeceğinize netlik kazandırın. Böylece aklınızın karışmasına engel olabilir, kolaylıkla seçim yapabilirsiniz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.