Yüzük Alırken Nelere Dikkat Edilmeli

Yüzük ve diğer takılar eski çağlardan bu yana kullanılan bir süs materyalidir. Değerli metaller ve taşlardan imal edilen kolyelerin estetik değerinin yanında ekonomik değeri de söz konusudur.

Bu nedenle gerek altın gerekse gümüş yüzük seçimlerinde markalı ürünlerin tercih edilmesi güvenilir bir alışveriş için oldukça önemlidir.

Ayrıca altın ürünlerde işçilik değerinin fazla olmasının satış fiyatını artıracağını unutmayınız. Altın alırken yüksek ayarlı altın tercih ediniz.

Altın Yüzük

Yüzüğün nerede kullanılacağı seçimi için temel kıstaslardan birisidir. Yüzüğün günlük kullanım için satın alınması durumunda 14 ya da 18 ayar olması uygun olacaktır.  Ancak yatırım amaçlı olarak alınması durumunda 22 veya 24 ayar tercih edilmesi daha iyi bir tercih olacaktır. Altın ayarı altın saflık derecesidir. Ülkemizde ayar olarak adlandırılır, dünyada karat olarak isimlendirilir. %100 saf altını 24 ayar ifade etmektedir. %100 saf altında esas olarak doğada bulunmaz. Saf altın binde 999,9 saflıktadır. 22 ayar altın takıda ki altın oranı ise %91,6 iken 14 ayar altında bu oran %58,4 düzeyindedir.

Ayrıca cildinizin hava almasını engelleyecek ya da kan akışını engelleyecek kadar dar yüzük modelleri kullanmayınız.

İkinci olarak işçilik değerine de dikkat edilmesi gerekir. Sade modellerde işçilik payı yok denecek kadar az olsa da işçiliği olan modellerde pahalı ürün satın almanıza neden olabilir.

Yüzük modelleri içerisinde alyanslar önemli bir yer tutar. Fransızca kökenli bir kelime olan alyans anlaşma anlamına gelmektedir. Titanyum, çelik gibi farklı metallerden yapılan alyanslar son dönemde oldukça revaçtadır. Bu modeller tercih edilirken malzemeler alerjiniz olup olmadığından emin olmalısınız.

Pırlanta Yüzük

Pırlanta yüzük seçiminde önemli olan ölçütler, kesim, karat, renk ve berraklıktır. Bu 4 unsur pırlantanın değerini belirleyen unsurlardır. Ayrıca sertifika pırlantanın kimlik belgesidir.

Pırlantanın renksiz ve berrak olması değerini artırır. Karat elmasın ağırlığıdır. 1 karat 200 mg’dır.

Tek taş yüzüklerde yuvarlak kesim yaygın kullanılır. Bunun dışında zümrüt kesim, prenses kesim gibi çok sayıda kesim şekli var.

Su damlası ve kalp kesimleri fanztezi kesim modelleridir ve klasik kesimler kadar değerli değildir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.