Yavru Köpek Evi

Yavru bir köpek sahiplendiğinizde beraberinde birçok sorumluluk da almış oluyorsunuz. Ailesinden ve etrafındakilerden ayrılan yavru köpeğin birçok ihtiyacı oluyor ve bu durum yüksek bir hassasiyet gerektiriyor. Mümkünse yavruyu evinize üç dört günlük bir boşluğunuz oluğunda getirmek mantıklı bir hareket olacaktır. Bu günler köpeğinize evi ve kendinizi tanıtmak için iyi bir fırsat olacaktır. Yemek, içmek ve uyumak için yerlerini göstermek ve diğer basit eğitimlere erken başlamak tavsiye edilmektedir. Köpeğinizi eve getirmeden önce ihtiyacınız olan ve almanız gereken birkaç şey bulunuyor. Tasma, tüylerini taramak için bir fırça, zararsız oyuncaklar, lastik toplar, yeme-içme kapları ve tabii ki bir yavru köpek evi.

Nasıl Olmalıdır?

Genellikle tahtadan ya da plastikten yapılan bu kulübelerin ilk başta köpeğin rahatça girebileceği bir giriş kapısına sahip olması gerekiyor. Ayrıca içinde de rahat hareket edebileceği ve ayağa kalkabileceği kadar boşluk bulunmalı. Kulübenin hayvana zarar vermeyen maddelerden yapılmış olmasına dikkat etmelisiniz. Bir diğer detay ise kulübenin belirli yerlerinden hava alması için bulunması gereken delikler. Ancak bunlar, köpeğinizin herhangi bir yeri sıkışacak kadar küçük olmamalı. Kış aylarında ise içine battaniye ve yastık koymanız uygun olacaktır, bunun yanı sıra köpeğinizin temas ettiği zemin direkt kulübenin tahta zemini olmamalıdır. Eğer yavru köpek evi tahtadan ise boyanmış ve yıkanabilir olması gerekiyor. Çatısından veya bacasından su almamasına dikkat etmelisiniz. Ayrıca kulübe içinde bit ve parazitlerin de barınamaması gerekiyor, bunun içinse gerekli temiz ortamı sağlamalısınız.

Nasıl Alıştırılır?

İlk önce köpeğinize gerekli sıcaklığı ve yakınlığı göstererek kendisini yanınızda güvende hissetmesini sağlamalısınız. Öğretmek amacıyla evine zorla sokmak ya da çıkarmak köpeğinizi korkutabilir. Böyle yapmaktansa ona ödül olabilecek şeyleri kulübenin içinde bulundurmak ve dikkatiniz çekmeye çalışmak daha uygun olacaktır. Zamanla öğreneceğiniz sevdiği yiyecekleri ya da kemirmekten hoşlanacağı kemikleri görmesini sağlayıp onları kulübeye atabilirsiniz. Böylece acıktığında kulübesine girmesi gerektiğini bilecek ve öğrenecektir. Yavru köpek evi içinde hayvanınız daima rahat ve güvende olmalı ki kendini oraya ait hissedebilsin. Eğer istediğinizi yaparsa ve kulübesini benimserse ödül olarak çeşitli ödül mamaları ya da bisküviler verebilirsiniz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.