Vazo Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yapay ya da canlı, çiçeğin her türlüsü güzelliği ve zarafetiyle bir odanın salonun havasını değiştirmeye yetiyor. Kimi evlerde yemek masasında ya da orta sehpa üzerinde vazo içinde çiçekler kimi evlerde yerdeki vazolar içinde bahçe kadar genişlikte ki çiçekler evimize renk katıyor. Bazen bir lobide bazen bir mağaza ya da ofis içine yerleştirilen vazolar sıcak bir hava katabiliyor tüm mekana ve keyifli vakit geçirmeye yardımcı olabiliyor. Vazo seçimi de düşünüldüğünün aksine kolay olmayabiliyor. Dar veya geniş ağızlı vazolar, uzun veya kısa vazolar, gövdesi dar veya geniş vazolar yada zemin vazoları. Seçenekler bu kadar fazla iken vazo seçimi de hayli zorlu olabiliyor. Peki dekorasyonumuz için en ideal vazo hangisi olmalı?

Dar boyunlu vazolar

Çoğu zaman uzak durulan dar boyunlu vazolar estetik olarak tasarımıyla büyülese de bir çoğumuz için kullanışlı bir tasarım olarak tercih edilmiyor. Oysa korkuları bir kenara atıp baktığımızda içine koyulacak çiçekleri harika biçimde seçtiğimiz takdirde iç mekan da büyülü bir dokunuş sağlayabiliriz. Dar boyunlu vazolar dar veya geniş ağızlı olabiliyor. Bu vazolara gövdesi ince, çiçekleri sarkık duran veyahut gür görünümlü çiçekler yerleştirebilirsiniz. Bu vazoların inceliğini ortaya çıkarmak adına doğal otlar da kullanabiliriz. Böylelikle hoş bir görüntü sağlayabiliriz.

Geniş ağızlı vazolar

Geniş ağızlı vazolar daha kalabalık çiçekleri bir arada taşıyabilmesi ve sunabilmesi için en çok tercih edilen vazo çeşitlerindendir. Kalın saplı çiçekler tercihlerimizde geniş ağızlı vazolar sizin için daha ideal bir çözüm olabilir.

Sürahi görünümlü vazolar ise son zamanlarda oldukça dikkat çeken modeller arasında yer alıyor. Daha doğal bir görünüm istiyorsanız eğer sürahiler, kupa bardaklar, çiçek sulamakta kullanılan kaplar hatta kovalara dahi vazo işlevi kazandırmak mümkün.

Hangi çiçeği hangi vazoya yerleştirmemiz gerekir konusunda ise dikkatli olmak gerekiyor. Çiçeklerin yaprakları ve çiçek saplarının duruşu bu konuda çok önemlidir. bazı çiçekler dik bir duruş sergilerken bazıları sarkmaya meyilli olabiliyor. Geniş ağızlı bir vazoya kalın saplı bir çiçek koymak istersek daha sıkı bir demet oluşturmak gerekebilir mesela. Ancak kalın saplı çiçeğimizi dar bir vazoya koyarsak daha hoş ve romantik bir görünüm elde etmek kolay olacaktır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.