Vazo Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli? -2

Masa üstlerinin vazgeçilmez aksesuarları arasında yer alan vazolar, çeşitli tasarımlar ve malzemelerle hayatımızda yer etmiş bir süs eşyasıdır. Seçimi söz konusu olduğunda vazo seçilirken nelere dikkat edilmeli sorusunun zamanı gelmiş demektir. Genel itibariyle piyasada 5 cm’den 50 cm’e kadar değişen boyutlarda vazolar üretilmektedir. Vazonun nerede kullanılacağı bu konuda yanıtlanması gereken en önemli sorudur. Antrede, salonda ya da bahçede kullanılacak vazoların aynı olması beklenemez. Ev içerisinde tercih edilen vazoların mobilyalarla, halılarla ve duvarlarla uyumlu olması beklenir. Yemek masası için bir vazo düşünülüyorsa boyunun 30 santimi geçmemesi gerekir. Zira daha uzun vazo seçildiği takdirde masaya oturan kişilerin birbirini görmesi zorlaşır.

Vazo Seçiminde Bazı Unsurlar

Vazo eğer zeminde tercih edilecekse boyunun uzun olması gerekir. Bu durum vazo seçilirken nelere dikkat edilmeli sorusunun diğer bir yanıtıdır. Kitaplık ya da konsol söz konusu olduğunda vazolar gruplu bir şekilde kullanılabilir. Vazonun dokusu, malzemesi ve rengi birbiriyle uyum arz etmelidir. Bu konuda diğer bir tercih noktası vazonun sağlamlığıdır. Bir ortalama vermek gerekirse vazonun minimum 3 mm kalınlığa sahip olması gerekir. Vazonun alt kısmının daha ağır olması, vazonun sağlam bir şekilde zemine tutunması açısından bir zorunluluktur. Kolay devrilmemesi için bu şarttır. Bunu teminen bazı vazo tasarımlarında zemin kısmında seramik ya da alçı tercih edilebiliyor. Vazoya konulacak çiçekle vazo uyumlu olmalıdır.

Hangi Vazo?

Geniş bir koridor için vazo seçilirken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabı ise büyük bir vazodur. Koridorun yanı sıra geniş salonlarda da büyük vazo tercihi yapılmalıdır. Estetik bir dekorasyon için bazı kimseler yuvarlak ve büyük vazoları uygun bulmaktadırlar. Bitkilerin sapını büyük gösteren söz konusu yuvarlak vazolar iyi bir tercih olabilir. Seramik vazolar da yaygın kullanımı ile herkesin bildiği dekorasyon unsurudur. Büyük yapraklı bir bitki için seramik vazolar idealdir. Ahşap, gümüş ve bazı metal vazolar da dönem dönem moda olan dekorlardır. Dört köşeliler, silindirik vazolar, alt kısmı dar ve üst kısmı geniş vazolar, geniş tabanlı ve ince boyunlu piramit vazolar da tercih edilebilir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.