Tasma

Köpek sahipleri için birçok olmazsa olmaz şey vardır. Şüphesiz bunların en başında da tasma gelir. Köpeklerin kimliği olarak nitelendirilebilen tasmaların birçok işlevi vardır. En önemlisi ise kaybolma durumlarında tasmada bulunan köpeğin ve sahibinin ismi sayesinde köpeğin tekrar bulunabilmesidir. Sahip olunan köpek eğer henüz yavru bir köpekse, bu dönemden itibaren tasmaya alıştırılması hem köpek hem de sahibi için avantajlı olacaktır. Çünkü tasmalar ilk başta köpeklerin rahatsız olduğu, yadırgayabildiği, kurtulmak istediği bir şey olabiliyor. Sahibinin yardımının da büyük öneme sahip olmasıyla birlikte köpeğin tasmaya yavaş yavaş alıştırılması gerekmektedir.

Seçimi ve Kullanımı

Köpeğinize tasma alırken rahat, esnek, uzun süreli kullanıma müsait tasmalar seçmelisiniz. Köpeğinizi rahatsız etmeyecek, uygunluk sağlayacak ve zararsız maddelerden imal edilmiş tasmalar tercih edilmelidir. Aksi takdirde iz bırakacak ya da rahatsız edecek tasmalar bahsettiğimiz alışma sürecini kötü etkileyecektir. Bu konuda en dayanıklı ve uzun ömürlü kullanılabilecek olan tasmalar, saç örgüsü ile merdaneden geçirilerek yapılan deri tasmalardır. Hem rahatlık hem de uzun kullanım için en iyi tercih olacaktır. Alışma sürecinde tasma ile ilk tur evin bahçesinde yakın yerlerde atılabilir. Herhangi bir durumda cezalandırma aracı olarak kullanılacak tasma, köpeği korkutacak ve ilerde zorluk yaşatacaktır. Köpek tek olduğunda tasma takmaya zorlamamak ve her gün belirli sürelerde çıkarıp takmak, alışma sürecini hızlandıracaktır. Bu arada köpeğin tasma takılabilmesi için en az 8 haftalık olması gerektiğini de hatırlatalım.

Tasma Türleri

Köpek tasmalarının zincir, değerli metal ya da deriden yapılan birçok çeşidi bulunmaktadır. Bunun yanında kullanım amaçları da çok çeşitlidir. Antrenman, eğitim ya da güvenlik ise bunlardan bazılarıdır. Normal bir deri tasma, köpeği günlük gezdirmede veya eğitimde kullanmaya uygun bir çeşittir. Bunun yanında metalden yapılan tasmalar farklı alaşımlardan yapılabiliyor ve eğitim ya da güvenlik için kullanılabilir. Ancak tasmanın boyun kısmı, köpeğin boyun çevresinden daha dar olmalı ki görevini yerine getirebilsin. Tasmanın uzunluğu ise köpek başını aşağı ya da yukarı hareket ettirdiğinde çıkmayacak kadar olmalı. Bir de son olarak eğitim sırasında köpek üstünde daha çok etki yaratması için içi dikenli şok tasmaları bulunmaktadır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.