Tablo ve Çerçeve Seçimi

Ev dekorasyonunda ince sanatsal bir hava katmanın yanı sıra göze hoş bir etki bırakmasını istediğimiz tablo ve tabloya uygun çerçeve seçimi oldukça önemlidir. Tabloların türüne göre çerçeve seçimleri de farklılık göstermesi gerekebiliyor. Rönesans döneminde ortaya çıkan sanatsal akımdan sonra sanatın değerinin artmasıyla resimlere verilen maddi ve manevi değer de oldukça artmış durumdadır.

Eser seçimi

Öncelikle tablo ve resim seçimi yaparken tabloyu asacağımız duvarın hakim renklerini göz önünde bulundurmakta fayda var. Bunun yanı sıra evin dekorasyonuna katkı sağlayan mobilya, biblo vb. etkenleri de göz ardı etmemek gerekiyor. Unutmamak gerekir ki tablolar gün geçtikçe değerini arttıran ve ortamdaki diğer dekor ürünlerinden çok daha uzun ömüre sahip parçalardır. Yıllar boyu ortamınıza güzellik katmakla kalmayıp çocuklarınıza hatta torunlarınıza güzel bir miras olabilir.

Çerçeve seçimi

Tablo için çerçeve seçimi yaparken özellikle klişelerden uzak durmak gerekiyor. Örneğin sırf resim küçük diye ince çerçeve seçmek zorunda değilsiniz. Aksine bu küçük resme eni büyük bir çerçeve seçimi ile kontrast yakalayıp hoş bir görüntü sağlayabilirsiniz. Klasik eserleriniz için bir çerçeve seçecek olursanız resim büyüdükçe çerçeve kalınlığını aynı oranda arttırmakta fayda var. Unutmamak gerekir ki seçeceğiniz çerçeve sanat eserini tamamlayacak ve hava katacak bir unsurdur. Bu sebepten ötürü çerçeve seçimi yaparken en az eseri seçerken dikkat edilen kadar dikkat etmek gerekecektir. Poster veya ebru sanatına ait bir resim kullanacaksanız çerçeve ile resim arasına bir kağıt paspartu tercihi iyi olacaktır. Buna ilaveten mutlaka cam kullanmalısınız. Bu ürünler için normal cam yerine matobel cam kullanmak parlamasını engellemek açısından önem arz etmektedir. Eğer çerçeve satın almak yerine yaptırmaya karar verdiyseniz yağlı boya tablolarınız için kağıt paspartu veya cam kullanmanız önerilmez. Çerçeve – profil paspartu kullanılabilir. Çerçeve üretimi sırasında profil paspartu kullanılması önerilir. Böylece eser ve çerçeve arasında ince ve dengeli bir geçiş sağlamış olacaksınız. Eser ve çerçeve de ayrı ayrı görsellik sağlanmış olacaktır. Paspartu seçimi yaparken açık renk tercihi yapmak daha hoş olacaktır. böylece eser rengiyle kontrast bir hal almadan hoş bir görüntü sağlanacaktır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.