Şal Seçerken Nelere Dikkat Etmeli

Çoğu kadının özeli günlerde veya günlük hayatta sıklıkla kullandığı şal hem kullanım rahatlığı bakımından hem de şık duruşu sebebiyle çokça tercih edilmektedir. Şalların son zamanlarda eşarp yerine kullanılmasıyla beraber şala olan rağbet artmış durumda. Kombini tamamlayan mühim aksesuarlardan olan şal her ne kadar doğru seçimler de güzel bir görüntü oluştursa da yanlış seçimler de kötü durması kaçınılmaz oluyor.

Şal çeşitleri

Şal da en çok beğenilen model ipek şallar olsa da %100 ipek şal bulmak oldukça zor. Bunun yerine %30 ipek modeller rağbet görüyor. Şallar genel esaslara göre sınıflandırılır. Kumaş türü, sert veya yumuşak, dantelli veya dantelsiz, naylon karışımlı, desenli veya desensiz, ve buna benzer çok alternatif bulunmaktadır. Ancak hepsinde en çok ilgi çeken kumaş kalitesidir. Buna ek olarak şal yıkanma talimatlarına uyarak yıkanmalı ve kurutulmalıdır yoksa kötü sonuçlar doğurabilecek hassas malzemelerdir.

Dikkat edilmesi gerekenler

Gün içerisinde rahat ve şık olabilmek adına şal da doğru seçim çok önemlidir. Şal alırken dikkat etmemiz gerekenlerin başında dolgunluğu, rengi, parlaklığı, duruşu, dokusu önce gelen özellikleridir. Öncelikle şal seçiminde kıyafetimize uyum oldukça önemlidir. Şal seçimi yapılırken özellikle kaygan kumaşı olmamasına dikkat etmekte fayda var. Eğer kaygan bir kumaş tercihi yaparsanız gün içerisinde sizin rahatınızı ve şıklığınızı olumsuz etkileyebilecek durumlar ortaya çıkabilir.  Genelde tafta şal kullanan kişiler özellikle dikkat etmelidir. Kalın ve sıkı kumaşlı bir şal tercihi yaparsanız eğer bağlama şeklinize göre bozulmayan bir yapıya sahip olacaktır ve gün içerisinde sizin rahatsız olmanızı engellemenin yanı sıra şıklığınızın bozulmasını engelleyecektir. Bunlara ek olarak şal seçerken kıyafetimize ne kadar uygun olduğunu test etmek gerekir. Örneğin hareketi bol desenli bir kıyafet üzerine renk karmaşası yaratmayacak düz desensiz bir şal seçimi hoş olacaktır. Eğer düz ve sade bir kıyafet tercihi yapmış iseniz daha çok desenleri olan bir şal tercihi iyi olacaktır. Renk uyumuna değinecek olursak olmazsa olmazlardandır. Kimileri kontrast renkler kimileri uyumlu renkler seçiyor olsa da çok riske girmeden hafif kontrast renkler sizi ön plana çıkaracaktır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.