Saat Tarihçesi

Zaman kavramı insanlık tarihi kadar eski olmakla birlikte saatler, insanların zamanı ölçme ihtiyacı duydukları dönemde ortay çıkmıştır. İlk çağlarda zamanı belirleyen yegâne unsur güneştir.  Dolayısıyla ilk saat güneş saatidir. Saatin tarihi M.Ö. 4000 yıllarına kadar gitmektedir. Eski mısırda kullanılmaya başlayan güneş saati, dik bir çubuğun gün içindeki farklı güneş açısına göre oluşturduğu gölge esas alınarak hazırlanmıştır.

Zaman içerisinde güneş battıktan sonra da zamanı ölçme ihtiyacına karşı geliştirilen iki farklı saat türü kum saati ve su saatidir.

Su saati bir kabın içindeki suyun belli bir hızda akması ile işleyen bir mekanizmadır.

Kum saati ise iki bölmeli cam fanus içindeki kumun belli bir hızda akması şeklinde işler. Nispeten daha kısa süreli zamanın ölçülmesi için işlevseldir. Ancak gün içerisindeki saati belirleme konusunda işlevsizdir.

Farklı medeniyetlerde farklı yöntemlerle zaman ölçülmeye çalışılmıştır. Çin kaynaklarında geçen bir saat örneği ateş saatidir. Bir mumun yanarak erimesi ve gölgesinin ölçülmesi prensibine dayanmaktadır.

Mekanik Saatler

Güneş, kum, su ve ateş saatlerinden sonda mekanik saatler saat tarihinde önemli bir aşamadır. İlk mekanik saatlere Çin kaynaklarında rastlanmaktadır. Çin kaynaklarındaki mekanik saatin 3 metre boyunda su gücü kullanılarak çalıştırılan bir mekanizmaya sahip olduğu ifade edilmektedir.

İlk mekanik saatler, rahiplerin belli saatlerde dua etmesi amacına yönelik olarak tasarladığı için sadece belli saatlerde çan ya da zil sesi çıkarması yeterli görülmüştür. Bu nedenle bu mekanik saatlerde akrep ve yelkovan bulunmaz.

Halen çalışır durumda bulunan en eski mekanik saat Salsbury Katedralindeki akrep ve yelkovanı olmayan 1387 yapımı saattir.

24 Saatlik Zaman Dilimi

Günün 24 saatlik bölümlere ayrılmasına dayalı bir saat tasarını ilk kez 1344 yılında Giovanni di Dondi tarafından gerçekleştirilmiştir.

Bir günü eşit saat aralıkları ile bölen ilk saat İtalya – Milano’da bulunan Saint Gottard kilisesinin saatidir. Sonraki yıllarda mekanik saatlerin mekanizmalarında farklı uygulamalar geliştirildi. Avrupa’da kullanılan ilk mekanik saatler, ağırlık sistemiyle çalışmaktaydı.

Taşınabilir Saatler

Saatlerde kadranın 12 parçaya bölünmesi şeklinde uygulama, yanı sıra çalışma mekanizmasının da geliştirilmesiyle taşınabilir saatlerin yani cep saati ya da kol saatinin yapımının temelleri atılmış oldu.

Yakın zamandaki bir makalemizde saat kullanımının tarihçesini inceleyeceğiz..

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.