Parmaklara Göre Yüzük Seçimi

Yüzüklerin birçok çeşidinin mevcut olmasıyla birlikte insanlar için farklı farklı anlamları da vardır. Yıllar geçtikçe değişen ve çeşitlenen bu anlamların şüphesiz en bilineni ve en önemlisi de söz yüzüğü diyebiliriz. Çiftlerin evliliklerinin nişanesi olan bu yüzükler günümüzde en çok tercih edilen yüzük modelidir. Dünyada olduğu kadar ülkemizde de yaygın olan yüzük kullanımı kadınlar arasında daha fazla orana sahip. Her yıl farklı modellerin piyasaya çıkmasıyla tatlı telaşlara sebep olan bu yüzüklerin sadece söz yüzüğü değil çeşitlerinin her biri farklı farklı anlamlar ifade etmektedir. Bununla birlikte fiyatları da değişiklik gösterirken bu yüzüklerin artık günümüzde internetten de kolayca satın alımı yapılabiliyor.

Yüzüğün Tarihçesi

Bahsettiğimiz gibi nişan, evlilik gibi kurumların simgesi olarak kullanılan yüzükler geçmişten bu yana süs eşyası olarak da sıkça kullanılmaktadır. İlk örnekleri Tunç Çağı’nda görülürken Girit ve Miken uygarlıklarında işçiliği yapılmaya başlanmıştır. Eski çağlarda kimi zaman altından kimi zaman demirden yapılan bu yüzüklerin üstünde mühür bulunması çok yaygındı. Antik Yunanistan’da ise yüzük süs eşyasından çok bir sınıf göstergesiydi. Basit Yunan işçiliğinin aksine Romalıların yaptığı ince işçilikler göze çarpmaktadır. Evlilik için kullanılışı da Romalılara dayanır. Orta Çağ’a gelindiğinde ise yine gelişerek ve değişerek, gösterişin ve zenginliğin sembolü halindeydi. Rönesans ve Fransız Devrimi’nde sonra ise günümüze en yakın halini aldığını söyleyebiliriz.

Nasıl Seçilmelidir?

  • Gizlemek istediğiniz bir kusur varsa büyük taşlı modeller tercih edebilirsiniz.
  • Eğer parmaklarınızın daha uzun görünmesini istiyorsanız uzunlamasına taşı olan yüzükler uygun olacaktır.
  • Parmağınız uzunsa tek parmağınıza iki yüzük takabilirsiniz ancak kısa bir parmağa sahipseniz parmağınızı daha kısa gösterecektir.
  • Uzun tırnaklarınız varsa daha sade ve küçük taşlı modellere bakabilirsiniz.
  • Özel gün ve gecelerde üzerinde elmas gibi kıymetli taşlar bulunan yüzükler tercih edebilirsiniz.
  • Eğer farklı görünmek istiyorsanız diğer parmaklarınıza da yüzük takabilirsiniz ancak özellikle serçe parmağınız için küçük ve ince yüzükler tercih etmelisiniz.
  • Parlak ve göz alıcı ojeleriniz varsa buna benzer gösterişli yüzük kullanmanız göz yoracaktır ve şık durmayacaktır.
  • Son olarak moda olan her şeyi yapmak zorunda olmadığınızı ve kendinize uygun yüzüğü kullanmanız gerektiğini söyleyelim.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.