Motosiklet Kaskı Seçimi

Motosiklet kaskı bir motosiklet kullanıcısı ve arkasında oturan birey için en öncelikli güvenlik aracıdır. Bir insanın baş kısmını meydana gelebilecek her türlü darbe ve zarardan mümkün oldukça koruması amacıyla tasarlanmış bir ekipmandır. Aynı zamanda sürüş esnasındaki meydana gelebilecek yağmur, rüzgar, kar gibi hava şartlarında sürücüyü koruma görevi de bulunmaktadır. Özellikle hava rüzgarlı olmasa dahi motosiklet hızıyla beraber oluşan hava akımında dış uğultuyu kesip kulakları koruyan, dışardan yüze veya göze gelebilecek yaprak, böcek gibi nesnelerden sürücüyü koruyarak sağlıklı ve konforlu bir sürüş sağlamaktadır.

Kaskın temel parçaları

Dış  yüzeyi güçlendirilmiş fiber glass madde veya termo plastikten yapılan motosiklet kaskları darbeyle meydana gelebilecek sarsıntıyı iç kısma ulaşmadan dağıtmaya yarar. İç yüzeyü polyester maddeden yapılan motosiklet kaskları olası bir kaza sonrası baş kısmının kask içinde olası harekete devam isteği sırasında oluşacak küçük darbeleri absorbe etmektedir. Böylece yaralanmaları en aza indirir. İçindeki ped yumuşak köpük ve kumaştan oluşturulur ve kaskın içinde rahat hareket imkanı sağlayıp kaskın kafaya tam oturmasına yardımcı olur. Çene kayışı ise baş kısmımızın kaska sabit kalmasını sağlamakla görevlidir. Motosiklet kaskı üzerinde bulunan etiketler ise beden numarası, ağırlık, marka ve model gibi bilgilerin yanı sıra kaskın hangi güvenlik testlerinden geçtiğini bize gösterir.

Hangi kask tercih edilmeli?

Öncelikle alacağınız kaskın güvenlik sertifikalarına dikkat etmenizde fayda var biliyorsunuz ki piyasada her işin sahtesi olduğu gibi sahte motosiklet kaskı satan firmalarda yok değil. Satın alacağınız kaskta önemli noktalardan bir diğeri ise tam kapalı bir kask almak olacaktır. Bu sayede tam koruma sağlamış olacaksanız. Kaskın ölçülerini kontrol edip almak kafanıza tam uyum sağlayıp darbelerden koruması adına oldukça önemli bir diğer noktadır. Kilit yapısı uygun olan özellikle D sınıfı kilit mekanizmasına sahip bir kask tercih edilmelidir. Buğu yapmama özelliğine sahip kaliteli, yedek parçasını bulabileceğiniz ve kolayca değişebilen bir cama sahip kask almakta sizin faydanıza olacaktır. Hava kanallarına sahip iyi bir aerodinamik yapısı olan kask tercih edilmelidir. Son olarak rüzgar ve ses yalıtımını da es geçmemek gerekir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.