Moda Aksesuarı Olarak Gözlüklerin Tarihçesi

Gözlükler zamanla göz sağlığı sorunu olmaktan çıkıp aksesuar haline gelmiş, hatta ondan da ileri giderek moda aksesuarı konumuna ulaşmıştır.

Yani göz sağlığı sorunu olanları bir kenara bırakırsak insanların bu zahmetli aksesuarı takması pek de anlamlı gelmiyordu ilk başlarda.. Burnunuzun üstünde bir aksesuar, eğri olur, tam oturmaz, kaşındırır vs.. Tabi bu durum alışkanlıklarımızla da ilgili..

Önceleri gözlük takmak başlı başına da bir sorundu. Göz sağlığı için takmak zorunda kalanlar da takmak istemiyor ya gözlüklerini bir kenara bırakıp hayatlarına devam ediyor, en iyimser şekilde ise gözlük yerine lens kullanıyorlardı. Ama şu anda durum tam tersi.. Lensler out, gözlükler in..

Gözlük çerçeveleri bu aksesuar için önem arzediyor.. Kişilerin yüz hatlarına göre epey çok modelden seçip kendinize yakışanı bulmak uzun ve zahmetli bir iş halini alabiliyor. Kendime aldığım güneş gözlüğünden biliyorum, ilkbahar aylarından yaz aylarına kadar çeşitli zamanlarda çeşitli mağazalarda arayışım sürdü. Neyse ki tatile yetiştirebildim 🙂

Tarihsel olarak gözlüklere baktığımızda da karşımıza şu bilgiler çıkıyor. İlk gözlük 1280’de Armati adında bir italyan fizikçi tarafından icat edildi. Bu gözlük, cisimleri büyüterek kolayca görülmelerini sağlayan bir çift dışbükey mercekten oluşmaktaydı.

1730’da Edward Scarlett sabit gözlük sapını yaptı. Böylece Gözlük icat edildikten 350 yıl sonra yüzün ortasına düşmeden tutturulabildi. Gözlük sapları kafalara göre ayarlanabildiği için burnun üstünde daha az ağırlık oluyordu ve düşmesi de önlenebiliyordu.

Güneş gözlüğünün icadı da oldukça ilginçtir. İlk güneş gözlüğü ise 1430’da Çinliler tarafından kullanıldı. Ateşte dumanın isi ile karartılan bu gözlükler, görme kusurlarını düzeltmek için değildi. Ayrıca Güneşten de korumuyordu. Çinliler bazı yerlerde bunlara mahkemeler de dâhil gözleri görünmesin diye bu yola başvurmuştu. Göz ifadelerinden düşünceleri belli etmeyen bu koyu renkli gözlükleri kullanıyorlardı. Daha sonraki yıllarda İtalya’dan Çin’e numaralı gözlükler getirildi ancak Çinliler bunların çoğunu yine iste kararttılar.

İlk gözlükçü dükkânı ise Francis Mc Allister tarafından Philadelphia’da 1783 yılında açıldı. Gözlükçü dükkânındaki gözlükleri bir sepetin içine dolduruyor ve müşteriler de buradan tek tek deneyerek gözlerine uygun geleni seçip alıyordu.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.