Masa Örtüsü Seçimleri

Masa örtüsü şık bir sofranın en temel öğesidir. Kaliteli bir yemek takımını ve diğer dekoratif unsurları gösteren ve aynı zamanda onları tamamlayan bir üründür. Dolayısıyla masa örtüsü seçimi de bir o kadar önemli bir iştir.

Masa örtüsü seçiminin renginden desenine, kumaşından dokumasına, parlaklığından uzunluğuna kadar birçok detay barındırdığı söylenebilir.

Renk ve Desen Seçimi

Masa örtüsünün rengini ve desenini yemek davetinin konseptine göre ve yemek takımını dikkate alarak belirlemek gerekir. Masa örtüsü üzerine konulan şık takımları ve aksesuarları gösterecek tarzda ve renkte seçilmelidir. Renkli ve desenli takımların sade örtülerle sade takımların da desenli örtülerle kullanılması masada bir denge oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Yemek öğünleri de masa örtüsü için bir belirleyici olabilir. Özellikle parlak kumaşlarda yapılmış masa örtüleri akşam yemeklerine daha çok yakışacaktır.

Masa örtüsünün mevsimlere uydurulması da ilginç ve başarılı sonuçlar doğuracak bir dekorasyon anlayışını yansıtır. Bahar ve yaz aylarında açık renkler ve çiçekli desenler tercih edilirken kış aylarında koyu tonlar kullanılabilir.

Kumaş Seçimi

Masa örtüsü için kumaş seçimini yapmadan önce masa örtülerinde hangi kumaşlar kullanılır ve bu kumaşların özelliklerinin neler olduğuna değinelim.

Pamuklu kumaşlar: Dayanıklı olmalarına karşın ütü gerektirdikleri için kullanımı biraz zahmetlidir.

Keten kumaşlar: Pamuk kadar dayanıklı olmasının yanında çabuk kirlenmezler. Ancak yine pamuklu kumaşlarda olduğu gibi ütü gerektirir.

Polyester esaslı kumaşlar:  Sentetik kumaşlar bir takım kimyasal işlemlerden geçirilerek imal edilir. Yıkandıklarında pamuklu kumaşlar kadar çok kırışmazlar ve ayrıca leke tutmazlar. Bu nedenle masa örtüsü olarak yaygın biçimde kullanılır. Ancak yüksek ısıya dikkat edilmelidir.

İpek kumaşlar: Parlak ve yumuşaktırlar. Çabuk kırışan ve leke tutan bir kumaş türü olmasına karşın lüks masa örtülerinde tercih edilir.

Saten kumaşlar: İnce pamuk liflerinden imal edilir. İpek kumaşlarla benzer özellikleri vardır. Günlük kullanımdan daha çok özel davetlerde tercih edilen masa örtülerinde kullanılır.

Öğünler, kumaşın görüntüsünü belirlediği gibi türünü de belirlemektedir. Öğle yemeklerinde pamuklu kumaşlar kullanılabilirken akşam yemeklerinde saten veya ağır misafirler için ipek kumaşlar kullanılabilir.

Günlük kullanımda ise leke tutmayan ve kolay temizlenebilir kumaşlar tercih edilmesi uygun olacaktır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.