Kulaklık Çeşitleri

Kulaklık hoparlöre göre daha kişisel olan 2 küçük ses aygıtının iki kulağa yakın durmasını sağlayan bir çevre birimi aygıtıdır. Genel kullanım amacı kullanan kişi dışında sesleri başkasının duymasını engellemek ve dış ortam gürültüsünü izole etmek olsa da basları daha net şekilde algılamak ve kulakları korumaya da yaramaktadır. Kulaklıkların duruş biçiminden, kulakları örtüş şekli, ses sinyal kalitesi, sinyali alış biçimi, sesi nasıl ürettiği, ve sesi nasıl kulağa aktardığına kadar birçok kategorize çeşidi bulunmaktadır. Özellik olarak bir ok kulaklık çeşitleri bulunmaktadır. Gürültü yalıtma veya aktif gürültü azaltma özelliğine sahip sistemler, dokunmatik veya özel kullanıcı ara yüze sahip modeller, cep telefonu veya başka aygıtta kullanabilmek için kontrol butonu barındıran modelleri vardır. Pilli kablosuz denilen bluetooth kulaklıklar da vardır. Aktif gürültü azaltma ya da gürültü iptal özelliği genelde bu tür kulaklık çeşitlerinde rastlanır. Bu tür kulaklıklar da pil ömrü, kullanım kolaylığı ve ses aktarma özellikleri modellerine göre değişim göstermektedir.  Teknolojinin ilerlemesiyle kulaklıklarda ekran, kamera, bilgisayar, kamera ve internet bağlantısı ile entegre modeller üretilmiş olsa da hala yaygın olarak kullanılan sistemler genel tip kulaklık çeşitleridir.

Ancak genel olursak 2 başlıkta kulaklık çeşitlerini inceleyebiliriz.

Fiziksel bakımdan;

Yerleştirme bakımından gözlük tipi, kulak içinde tutan, kulağa tutunan ve ense üstü olmak üzere kulaklık çeşitleri bulunmaktadır. Kulağı örtme bakımından ise kulağı çevreleyen, kulak içi, kulak üstü ve şakak temaslı olanları bulunmaktadır. Kablolu veya kablosuz olmasına göre ayıracak olursak eğer kablolu kulaklıklarda mono sistemler 2,5 mm jaka sahipken stereo sistemlerse 3,5 mm ya da 6,35 mm jaka sahipdirler.

Teknik özellik bakımından;

Sinyal alış bakımından, analog kablolu (TRS konnektörü), veya sayısal kablolu (USB), kablosuz analog radyolu (FM Stereo) veya kablosuz sayısal radyolu (Bluetooth), kızıl ötesi iletişimli, ya da bunların birkaç özelliğini bir arada tutan modelleri de bulunmaktadır. Sesi üretme şekli bakımından termoakustik, elektret, hareketli sargı, dengeli armatür, orthodynamic, elektrostatik gibi kulaklık çeşitleri bulunmaktadır. Sesi ulaştırma şekline göre ise kulak içindeki havayı ve kulak zarını titreterek veya kafatası kemiklerini titreterek ulaştıran çeşitleri vardır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.