Kravat Tarihçesi

Kravatın tarihçesi hakkında ortaya atılan bir sürü rivayet vardır. Bunlardan en kuvvetlisi Hırvat askerler tarafından kullanılan atkıların kravatın başlangıcı olarak görülmesidir. Fransa için 1635 yılında savaşan Hırvat askerleri, boyunlarına taktıkları atkılarla, diğer askerlerden ayrılırdı. Bu atkıların Hırvat askerler için önemli bir özelliği vardı. Askere gitmeden önce ailelerinin boyunlarına taktıkları atkılar, hem ailelerini hatırlamaları hem de onları kötülüklerden koruyan bir güç olarak büyük önem taşıyordu. Zamanla Fransızlar tarafından da kullanılmaya başlayan atkılar, yıllar içinde öncelikle boyna takılan yakalara, sonra kravata dönüştü. Fransız askerleriyle başlayan bu akıma, Fransız aristokratlarda katılarak, kullanımın gittikçe yaygınlaşmasını sağladılar. Kravatların desenleri, renkleri ve bağlanma şekilleri toplum içinde sınıflandırmanın da temelini oluşturdu. Gerek politik görüş farklılıkları gerekse sosyal sınıf farklılıkları takılan kravatla değerlendirilmeye başlandı.

Günümüzde Kravat

Statünün ve gücün sembolü olarak değerlendirilen kravat günümüzde, özellikle iş hayatında oldukça fazla kullanılıyor. Ciddiyet göstergesi olarak da bilinen kravat, hem iş yaşantısında hem de özel günlerde erkeklerin en fazla tercih ettiği aksesuar olarak yerini koruyor. Günümüzde bazı dev şirketlerin CEO’ları her ne kadar kravatı gereksiz gördüğünü söylese ve takmasa da, kravat daha uzun yıllar erkek giyimindeki yerini koruyacağa benziyor.

Kravat hakkında bilgiler

Kravat bağlamak göründüğü kadar kolay değildir. Düzgün bir kravat için, kravat ucunun pantolon kemerinin biraz daha aşağısına gelecek şekilde bağlanması gerekir. Kullanımdan sonra mutlaka bağı çözülerek saklanmalıdır. Kravat kesinlikle yıkanmamalı, gerektiği zamanlarda kuru temizleme yapılmalıdır. Kot pantolonlarla kullanılan kravat kumaşlarının bez olması tercih edilmelidir. Mümkünse kravat spor modellerden seçilmelidir. Takım elbiselerle kullanılacak kravatlar, dokuma ve büyük desenli olanlardan tercih edilmelidir. Kışın soğuk günleri için kaşmir ve yün kravat seçimi yapılmalıdır. Yazın ise daha çok keten kumaşlı kravat tercih edilmelidir. Kravatın kullanılırken astarının görünmediğinden emin olunmalıdır. Ayrıca cekete takılan mendillerle uyum içinde olmamalı, aksine zıt bir görünüm sergilemelidir.

Erkeklerin giyim konusunda zevkini belli eden en büyük unsur kravatlardır. Doğru seçilen bir kravat, kıyafetin daha da şık görünmesini sağlarken, kötü yapılan seçimler en şık kıyafetlerin bile güzelliğine gölge düşürür.

 

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.