Kolye Seçilirken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kolye ve diğer takılar eski çağlardan bu yana kullanılan bir süs ve prestij objesidir. Günümüzde çoğunlukla değerli metaller ve taşlardan imal edilen kolyelerin estetik değerinin yanında ekonomik değeri de söz konusudur.

Bu nedenle gerek altın gerekse gümüş kolye seçimlerinde doğru ayarda gerçek malzemelerin kullanılmış olduğundan emin olmalısınız. Bunu için markalı ürünleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca altın ürünlerde işçilik değerinin fazla olmasının satış fiyatını artıracağını unutmayınız. Altın alırken yüksek ayarlı altın tercih ediniz.

Farklı tarzlarda yüzlerce kolye arasında seçim yapmak elbette zor bir iş. Günlük kullanıma uygun, iş kıyafetlerine yakışan ya da gece davetlerinde tercih edilen farklı modeller söz konudur. Kıyafetinizi tamamlamak için en uygun tercihin yapılabilmesi için bir takım kriterlere dikkat edilmesi gerekiyor.

Unutmayın. Kullanmadığınız onlarca kolye yerine severek takacağınız birkaç kolye her zaman daha iyidir. Peki size vücut, yüz ve saç tipinize en uygun kolye nasıl seçilir?

İşte Size Birkaç Öneri

Kolye seçiminde öncelikli olarak dikkat edilecek husus, kolyenin kullanılacak ortama uygun olmasıdır.

Özellikle gece kıyafetlerinde kıyafetin modeli de önemli bir undurdur. Cesur kıyafetler için yine gösterişli kolyeler kullanılabilir.

Balıkçı yaka kazak, bluz gibi kıyafetlerde sarkık uzun kolye modelleri daha uygundur.

Taş ve diğer süslemelerde turkuaz, bordo, ve kahverengi en çok tercih edilen renkler arasındadır.

Saç modeli de takı seçiminde önemli bir belirleyicidir. Kısa saç kesimlerinde büyük kolye modelleri tercih edilmelidir.

Kolye uzunluğu kolyenin takıldığında boynunuzda nasıl görüneceğini belirler.

Büyük kolyeleri tercih edecekler için nostaljik, vintage takı modelleri tavsiye edilir.

Cilde temas ettiğinde renk atan kalitesiz ürünlerden uzak durun.

Aşırı parlak metaller içeren takılar zamanla kararma yapabilir. Mat ve koyu takılar daha şık ve elit görünmenize yardımcı olur.

Metal zincirli inci kolye ucu, inci dizileri ya da tek taş kolye uçları klasik olduğu kadar şık ve zarif bir görünüm için ideal bir tercihtir.

İş Kıyafetlerinde Kolye Seçimi

Kolyenin kullanılacak ortam uygun tarzda olması gerektiğine değinmiştik. İş yaşamında sade ve düz kolye modelleri tercih etmeniz yararınıza olacaktır. Asimetrik modeller, gümüş ya da inci tasarımlar iş kıyafetleri için uygun tercihler olacaktır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.