Kol Saati Tarihçesi

Zaman kavram olarak insanlık tarihi kadar eskidir. Ancak zamanın ölçülmesi çok sonraları bir ihtiyaç olarak kendini göstermiş ve güneşin doğuş batışı gibi doğal referanslarla zaman kavramı belirlenir olmuştur. Bu nedenle saat tarihinde ilk karşımıza çıkan örnekler eski Mısır’da kullanılan M.Ö. 4000 yıllarında güneş saatleridir. Farklı ihtiyaçlar zaman içerisinde kum saati ve su saati gibi farklı saat türlerinin kullanılmasına neden olmuştur.

Farklı medeniyetlerde farklı yöntemler kullanılmıştır. Çin kaynaklarında ateş saati olarak isimlendirilebilecek bir saat örneğine de rastlanmaktadır.

Mekanik Saatler ve Kadran

Güneş, kum, su ve ateş saatlerinden sonra mekanik saatler aslında kol saati tarihinde önemli bir aşamadır. İlk mekanik saat örneklerine Çin kaynaklarında yer verilmiştir. Bu mekanik saatler çok büyük ve su ile çalışan mekanizması bulunan saatlerdir.

İlk mekanik saatler, rahiplerin dua saatlerinin belirlenmesi amacıyla yapıldığı için bu saatler sadece belli saatlerde çan ya da zil çalmaktaydı. Ayrıca bu mekanik saatlerde akrep ve yelkovan bulunmuyordu.

Günün 24 saatlik bölümlere ayrılmış biçimde gerçekleştirilen saat tasarımı kol saati tarihinde bir diğer önemli köşe taşıdır.  İlk kez 1344 yılında Giovanni di Dondi tarafından gerçekleştirilmiştir. Bir günü eşit saat aralıklar ile bölen ilk saat İtalya – Milano’da bulunan Saint Gottard kilisesinin saatidir.

Taşınabilir Saatler

Mekanik saatlerde ağırlıklara dayalı bir sistemin kullanılmasından sonra, farklı mekanizma parçalarının geliştirilmesi taşınabilir saatlerin gelişmesinde önemli rol oynamıştır. 16. Yüzyıl başlarında zemberek sisteminin bulunması bu gelişmelerden birisidir. Taşınabilir saatlerin ilk örnekleri cep saati formundadır.

Hiyeroglif kalıntılarda saat ya da bileklik olarak tasfir edilen görüntüleri de es geçmemek gerekir.. Ama ilk kol saatine ilişkin farklı bilgiler bulunmaktadır. Bir bilgiye göre, 1790 yılında bir Cenevre firması olan Jaquet-Droz und Leschot firması, bileğe takılabilecek boyutlarda bir saat yapmayı başarmıştır.

Yine bir başka bilgiye göre Avrupa’da ilk kol saatinin 1868 yılında yapıldığıdır. 1880 yılında, Alman Alman Donanmasında görev yapan denizcilerin kullanması için de bir seri üretildiği ifade edilmektedir.

Bir diğer bilgiye göre ise ilk kol saati bir pilot için tasarlanmıştır. Louis Cartier ve Edmond Jaeger ikilisi 1904 yılında ilk kol saatini üretmiştir.

1950’lere geldiğimizde ise ilk pilli saatlerin kullanıma sunulduğunu görmekteyiz.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.