Warning: mysqli_query(): (HY000/14): Can't change size of file (Errcode: 28 "No space left on device") in /home/aksesuar/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 2162
Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Etmeli - Aksesuar Modelleri

Güneş Gözlüğü Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Yaz günlerinde ülkemizin bulunduğu konumdan ötürü sıcak ve bol güneşli geçtiğini bilmekteyiz. Bol güneşli hava cildimize zarar verdiği kadar gözlerimize de zarar verebiliyor. Gözlerimizi güneşten korumak ve kendimize hoş bir görünüm katmak adına güneş gözlükleri kullanmak şart olabiliyor. Hem sağlık hem de şıklık konusunda büyük yardımcımız olan güneş gözlüklerini seçerken nelere dikkat etmek gerekir onlardan bahsedelim.

Camların ışınları blokaj;
Güneş gözlüğü alırken dikkat etmemiz gereken en önemli özelliklerden biri ultraviyole ışınları blokaj derecesidir. Normal şartlar her gözlük camı ışınları farklı oranlarda bloke edebilme yetisine sahiptir. Ancak bunlar gözlükten gözlüğe değişmektedir. Bu noktada güneş gözlüğünün UV ışınlarını bloke edebilme derecelerine bakılma mümkünse %99 üzerinde bir dereceye sahip olan camlar tercih edilmelidir. Gözlüklerde kullanılan aynalı kaplamalar blokaj oranına etki etmektedir ve göz sağlığımı korumaktadır.

Cam rengi ve koyuluğu;
Gözlük seçiminde bir diğer önemli konumuz cam rengi ve koyuluğudur. Cam rengi veya koyuluğunun UV ışınlarını bloke etmeyle bir alakası olmamasına ve renk seçiminin tamamen kullanıcıya bağlı olmasına karşın her camın farklı özellikleri bulunmaktadır.Yeşil ve gri renkli camlar kontrasta etki etmeyip rengi bozmazken, kahverengi cam kontrastı ve derinliği arttırıp renk bozulmasına sebep olabilir. Mavi renkli camlar karda iyi bir görüş sağlarken diğer renklerde bozulma yapabilir. Kırmızı veya pembe camlar bilgisayar ekranında iyi bir görüş yakalarken renk bozulmasına da yol açabilir.  Göze zararlı olabildiği söylenen mavi ışınları bloke eden ve uzaktaki cisimlerin net görüntüsü elde eden amber renkli camları ise pilotlar, gemiciler, kayakçılar tarafından tercih edilmektedir. Otomobil kullanırken rahatsız edici yansımaları engellemek amacıyla ise rengi açılan gradyent şekilli camlar tercih edilebilir. Işık miktarına göre renk tonu değişen fotokromik veya kolormatik camlar da avantajlıdır. Polarize camlar su veya kar yüzeyinden yansıyan ışınları azalttığı için denizde, kayakta veya araba kullanırken tercih edilebilir. Büyük çerçeveli güneş gözlükleri de gözü daha fazla kapattığı için tercih edilebilir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Son Yorumlar