Gece Gözlüğü

Gece gözlüğü bir diğer adıyla ve sık kullanım alanı olarak bilinen gece sürüş gözlükleri başlıca etkisi sizi geceleri yansıyan görüşünüzü etkileyecek ya da gözünüze zarar verecek ışıklardan polarize etkisiyle gözlerinizi koruyan ve görüş seviyenizi yükselten gözlüklere verilen isimdir. Kayak yaparken beyaz rengin ışık yansıtma etkisinden kurtulmanın bir yolu olarak kullanabilir sorunsuz bir kayak zevki yaşayabilirsiniz. Gün içerisinde maruz kaldığınız zararlı ışınlar sonucu ortaya çıkan göz yorgunluğunuza karşında yansıma önleyici olaraktan ciddi derecede olumlu etki bırakabilir. Doktorlar tarafından tavsiye edilen gece gözlükleri size keskin bir görüş de sağlama etkisine sahiptir. Avcılık sırasında kamufle olmuş avınızı çok da yakında olsa görmek bazen zor olabiliyor. Size keskin bir görüntü sağlayan bu gözlükler avınızı kaçırmamaya da yardımcı olabilmektedir. Su damlaları ışınları iyi derece de yansıtmaktadır. Sizi sürüş esnasında veya yürürken de zararlı ışınlardan koruma da yardımcı olabilmektedir. Ayrıca klipsli tasarımları sayesinde kendi kişisel gözlüğünüze de monte edebilmel oldukça kolaydır.

Araç kullanırken;

Örneğin sisli havalarda özellikle sürüş esnasında ortamı kaplayan sis bulutları ışığı yansıtarak görüş alanınızı alçaltır. Bu sizin ve başkalarının trafikte can güvenliğini tehlikeye atabilir. Bu sebeple araç kullanırken gece gözlüğü kullanmak sizin faydanıza olacaktır. Gece gözlüğü filtreleri sayesinde yansıyan ışınları engelleyerek sisli havaların olumsuz etkilerini azaltıp size sağlıklı bir görüş açısı sağlayabilir. Bazı ülkelerde kullanımı oldukça yaygınlaşan gece gözlüğünün kazalara önemli ölçüde olumlu etkileri olduğunu da gözler önüne sermektedir. Gece kullanımının yanı sıra güneşli havalarda yansıyan güneş ışınlarının içindeki zararlı UV ışınlarını da polarize edebilen bu gözlük türü size gece ya da gündüz koruma sağladığı görülmektedir. Gece maruz kalınan bazı ışınlar sizi o an rahatsız edebildiği gibi gözlerde kalıcı hasara da sebep olabilmektedir.

Bilgisayar kullanırken;

Bilindiği üzere bilgisayar başında uzun süre duran ya da bilgisayarla çalışmak zorunda olan biriyseniz bilgisayar ekranı oldukça zararlıdır. Ancak mecbur katlandığımız bilgisayar ışınlarını da gece gözlükleri sayesinde polarize edebilir, olumsuz etkilerini azaltabiliriz. Bilgisayar başında çalışırken gözlerimizin yaşarmasını ve kızarıklıkları bu şekilde engelleyebiliriz. Gece gözlüğü bilgisayar başında çalışanlar için de böylece büyük bir yardımcı olacaktır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.