En İyi Salon Aksesuarları

Ev dekorasyonunda aynalar, birçok işlevinin yanında şıklığın ve tarzınızın önemli bir parçası olacaktır. Çeşitli sebeplerle odalarınıza yerleştirdiğiniz aynaları estetik bir şekilde kullanmak, hem görüntüyü güzelleştirecek hem de daha geniş ve aydınlık bir hava verecektir. Aynayı yerleştirmeden önce kullanacağız aynanın ölçülerinin duvarınız ve salonunuzla uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz. Bunun yanı sıra ayna ne duvarın içine fazla girmeli ne de görüntü olarak duvarın önüne geçmelidir. Aynaların istediğiniz şekilde yerini değiştirip mobil pencereler olarak düşünebilirsiniz. Çünkü odadaki manzarayı yansıtarak farklı bir hava katmaktadır. Örneğin odanızda eğer yeterli güneş ışığı yoksa pencerelerin önüne ayna koyarak odadaki ışığı iki katına çıkarabilirsiniz.

Ayna Dekorasyonunda Kaçınmanız Gerekenler

Bir ayna satın alacakken boyunu hesaplamak için kendi boyunuzu hesaplamayın. Bunun yerine odanın tavan yüksekliği, odadaki mobilya ve diğer eşyalarla orantısını hesaplamanız daha uygun olacaktır. Mutfak ve yatak odasında fazla ayna kullanımından kaçınmanız gerekmektedir. Yansıtacağı boş görüntülerle mutfakta anlamsız bir hava yaratacak aynaların yatak odasında da koyulacak yeri çok iyi seçilmeli. Bir diğer hatırlanması gereken detay ise tavanda ayna kullanmamak. Modası geçmiş bir adet olan bu uygulamanın mantıklı bir tarafı bulunmamakta. Bunun dışında örneğin antredeki boş bir duvarı sadece doldurmak amacıyla ayna kullanmaktan kaçının. Ayna önemli bir dekorasyon parçası olmakla birlikte, karşısındaki boş duvarı yansıttığında bulunduğu yere pek bir anlam kazandırmayacaktır.

Tarihçesi

İlk ayna olarak Çatalhöyük’te bulunan aynaların tarihi M.Ö. 6000 yılına kadar uzanmaktadır. Yapılan araştırmalarla Eski Mısır’da 2900 yıllık, Çin’de ise 1500 yıllık metal aynalar bulunmuştur. Günümüzde kullanılan şekliyle Fenikeliler tarafından bulunan aynalar, uzun zaman boyunca Avrupa’ya girmemiş ve yaygınlaşmamıştır. 17. yüzyıla kadar parlatılmış düz metal levhalardan imal edilen aynalar daha sonra ince metalle kaplanmış cam levhalarla yapılmaya başladı. 17 ve 18. yüzyıllarda Osmanlı’da da moda haline gelen aynalar, köşk ve kasrlarda çokça kullanılmıştı. 18. yüzyıla kadar Venedikliler, cam eşya ve ayna yapımını bir sır gibi saklayıp fabrikalarına işçilerden başkasının girmesine izin vermiyordu. Daha sonra bu yöntem yerine 19. yüzyılda farklı bir yöntem geliştirilerek şimdiki günlük kullanımlık aynalar üretilmeye başlanmıştır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.