Warning: mysqli_query(): (HY000/1021): Disk full (/tmp/#sql-temptable-97a2-52c370-7f747.MAI); waiting for someone to free some space... (errno: 28 "No space left on device") in /home/aksesuar/public_html/wp-includes/wp-db.php on line 2162
Duvar Saati - Aksesuar Modelleri

Duvar Saati

Yılların geçmesiyle beraber vakti değerli kullanmanın önemi artmıştır. Bu sebeple en eskiye dönersek kum saatlerinden süre gelen bir saat furyası vardır. Ancak modern dönemde de kullanılmaya devam eden akrep ve yelkovana sahip saatlerin bilinen en eski modeli halen çalışan 1387 yapımı İngiltere’deki Salsbury Katedralindeki saat kulesidir. Ancak bazı kaynaklarda 1335 yılında Milano’da günümüzdeki saatlere benzer kulelerin olduğunu yazmaktadır. Yıllar içinde evde de saate ihtiyacımız olduğu açığa çıkınca duvar saati üretimine de çok geçmeden başlanmıştır.

Kısa tarihi

İlk olarak rahipler tarafından belli saatlerde dua etmek için tasarlanan mekanik saatler 1511 yılında Alman Peter Henilein’in ilk kurmalı saati üretmesiyle yeni bir boyuta geçmiştir. Bunun ardından Avrupa’da hızla yayılan saat yapımı ve kullanımı 1556 yılında Osmanlı devletine de uğramıştır ve Osmanlı için ilk kurmalı saati İstanbul rasathanesinin kurucusu olan Astronom Takiyüddin üretmiştir.  1675 yılına gelindiğinde üretilen saatler artık günde sadece 20 salise kadar şaşma yapmaya başladı. 1906 yılında ise ilk pille çalışan duvar saatleri üretilmeye başlanmıştı. 1952 yılında kurma ihtiyacı olmayan saatler geliştirildi. 1960 yılına gelindiğinde ise ilk tam elektronik saat üretildi ve Quartz adı verilen saatler piyasaya çıkmış oldu. 1969 yılında devrim niteliğinde bir gelişme ile Amerika’da bir marka saatlerde denge çarkı yerine kuvars kristal rezonatör adı verilen sistem kullanmaya başladı ve elektronik duvar saati üretimine başlanmış oldu. 1974 yılında ise LED ekrana sahip dijital saatler üretilmeye başlandı.

Duvar saatinin dekorasyonu

Yılların geçmesiyle hayatımıza yerleşen duvar saati farklı dizaynlarla beraber ev ve işyerlerinde dekorumuzun bir parçası haline gelmiştir. Eskiden vakit konusunda bize pek yardımcı olan duvar saatleri teknolojinin ilerlemesiyle işlevini kaybetmiş olsa da dizayndaki yerini hala korumaktadır. Duvar saatleri genel de dijital ve analog olmak üzere ikiye ayrılır. Ancak dekore için tercih edilmesi gereken saatler analog saatlerdir. Mümkünse antika saatler daha hoş bir hava katacaktır. Saat seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken şey ise evin dekorasyonuyla, mobilya, duvar, dolap renklerine uygun olarak seçilmesidir. Duvar saati seçimi seçeneklerin çokluğundan zor olsa da zevkinize göre seçim yapmak doğru olacaktır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.

Son Yorumlar