Duvar Rafı Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Duvar rafı bir modern tasarım öğesi olarak düşünülebilir ise de kullanımı yüzyıllara dayanan bir geçmişe sahiptir. Özellikle dar mekânlarda alan açmak için çok ideal bir tercihtir. Eski zamanlarda duvar rafları vitrin olarak kullanılırken günümüzde daha çok çalışma odalarının tasarımında kendine yer buluyor. Kitaplardan, hediyelik objelere; baharatlıklardan fotoğraf çerçevelerine kadar pek çok objenin kendine yer bulduğu raflar evin banyodan mutfağa, antrelerden yatak odalarına kadar bütün odalarında kullanılabilmekte ve odaya farklı bir dokunuş ve hava katmaktadır.

Odanın tasarımına uygun bir raf seçildiğinde oldukça sık bir dekorasyon öğesine dönüşmesi kaçınılmaz. Ancak duvar rafları farklı özellik ve malzemelerden çok farklı tarzlarda imal edilmektedir. Dolayısıyla kullanılacak mekâna ve ihtiyaca en uygun duvar rafı seçilmesi son derece önemlidir.

Hangi Renk Duvar Rafı

Duvar rafları açık ya da koyu tonlarda onlarca farklı seçeneklerle satışa sunulmaktadır. Duvar rafı belirlenirken odada bulunan mobilyalarla renk uyumuna dikkat edilmeli ve özellikle duvar rengi dikkate alınmalıdır. Raf renginin duvar rengiyle kontrast oluşturacak biçimde seçilmesi çarpıcı raf tasarımlarının temel kuralıdır.

Son dönemde led aydınlatmalı duvar rafı modelleriyle karşılaşmak da mümkün. Farklı ışık renginde led aydınlatmalar kullanılabilmektedir. Çalışma odalarının yanı sıra antre ve koridorlarda led aydınlatmalı yada spot ışıklı raflar son derece şık bir tercih olacaktır.

Yük Taşıma Kapasitesi

Raflar dekoratif öğeler olmasının yanında belli bir taşıma kapasitesine de sahip olmalıdır. Farklı montaj seçenekleri ve raf malzemesi taşıma kapasitesini belirleyen iki temel unsurdur.

Gizli montaj aparatına sahip hafif duvar rafı modelleri kolay monte edilebilme özellikleriyle ön plana çıkmalarına karşın düşük taşıma kapasitesine sahip modellerdir. Ayaklı raf modelleri özellikle kitaplık olarak kullanılacaksa daha güvenli bir tercih olacaktır. Ayrıca montaj elemanlarının arasındaki mesafenin uzun olmamasına da dikkat edilmelidir. Aksi takdirde ağırlık nedeniyle zamanla eğilecek ve hoş olmayan bombeli bir görünüme neden olacaktır. Bu nedenle uzun bir raf yerine birkaç parça şeklinde duvara konumlandırılmış raflar hem daha şık hem daha güvenlidir.

Duvar rafları, ahşap, mdf, sunta gibi malzemelerden imal edilebildiği gibi kullanım alanına göre cam ya da plastik malzemelerden de yapılabilmektedir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.