Deodorant Alırken Nelere Dikkat Etmeli

Deodorantlar hemen hemen herkesin özellikle ter kokusunu bastırarak kötü koku yaymayı engellemeye çalışmak için kullandığı bir parfüm çeşididir. Koltuk altı bölgesinde sprey, roll on ve koltuk altı krem şeklinde çeşitleri bulunmaktadır. Öncelikle deodorantın genelde kötü koku yaymayı engellediğini ve bazı türleri hariç terlemeyi engellemediğinin bilinmesinde fayda vardır. Anti perspirant adı verilen bir deodorant çeşidi ise terlemeyi azaltarak terin daha az bakterilerle buluşmasını sağlamaktadır. Deodorant kullanımından önce koltuk altı bölgesinin temiz ve kuru olmasına dikkat edilmelidir. Eğer nemli ya da temiz değilse nahoş bir kokuya sebep olabilmektedir. Uzun tüylerinde deodorantın etkisini azalttığını bilmek gerekmektedir. Deodorant kullanırken dikkat edilmesi gereken bir diğer konu ise deodorantlar içinde bulunan kimyasalları incelemektir. Bazı kimyasal formüller hassas cilde sahip bireyler de geçici ya da kalıcı hasarlara sebep olabilmekle beraber özellikle içindekiler kısmında yazılı olan bütil, benzil, etil, metil ya da propil yapıya sahip olan deodorantlardan kaçınmanız gerekmektedir.

Deodorant nasıl kullanılmalı?

Öncelikle deodorant kullanımından önce temiz, kuru ve de koltuk altı tüylerinin kısa olması gerekmektedir. Sprey bir deodorant kullanacaksanız yaklaşık 15 cm mesafeden kutuyu dik tutarak püskürtmeli ve püskürtmeden önce mutlaka kutuyu çalkalamanız gerekmektedir. Deodorantı mutlaka çıplak iken kullanmalı asla kıyafet üzerinde kullanmamalısınız. Çünkü kıyafetler üzerinde leke yapabilmektedir. Roll on ve stick deodorant kullanıyorsanız eğer temiz ve kuruluğa dikkat ederek yavaşça sürmeniz gerekmektedir. Eğer gün ortasında tekrar deodorant kullanacaksanız müsait bir yerde soyunup koltuk altınızı temizlemeniz gerekecektir.

Cilt tipine göre deodorant kullanımı

Deodorant seçimi yaparken en önemli husus cilt tipinize uyum sağlayıp sağlamayacağıdır. Bu sebeple deodorant alırken cilt tipinizi göz önünde bulundurmanız gerekecektir. Normal bir cilt yapınız varsa eğer krem, sprey ya da roll on deodorant çeşitlerinden tümünü kendi istekleriniz doğrultusunda rahatça kullanabilirsiniz. Hassas bir cilde sahip iseniz ferahlatıcı etkiye sahip mentol aromalı krem ya da roll on çeşitleri sizler için uygun olacaktır. Sporcu ya da çok terleyen bir bireyseniz eğer terlemeye karşı özel etkili olan sprey ve roll on çeşitleri bulunmaktadır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.