Dekoratif Yastık Seçimi

Yastık ve kırlentler odanıza farklı bir hava katmanın en ucuz ve kolay yolu olarak tanımlanabilir. Salonunuzu ya da odanızı baştan aşağıya değiştirmeye imkânınız yoksa dekoratif yastık modelleri arasından yapacağınız doğru seçimlerle evinize bambaşka bir hava katmanız mümkün.

Modern iç mimari anlayışında artık küçük dokunuşların büyük etkiler yaratma potansiyelleri üzerinde durulmaktadır. Dekoratif yastıklar da bu amaca hizmet eden objelerin başında geliyor.

Renk ve Kumaş Seçimi

Dekoratif yastık renklerini ve desenlerini mobilyalarınızda aykırı görünmeden yakalamak istediğiniz havaya göre tercih edilebilir.

Açık renk koltuklarda farklı bir hava yakalamak ve renkleri dengelemek istiyorsanız koyu tonlarda baskılı ya da desenli dekoratif yastıklar tam sizde göre diyebiliriz. Özellikle aydınlık mekânlarda kullanılan açık renk mobilyalar mutlaka koyu renkte dekoratif yastıklarla tamamlanmalıdır.

Koyu tonlarda ve ciddi bir salon dekorasyonunuz varsa açık renkli yastıklar bu havayı yumuşatmanıza yardımcı olacaktır. Oturma odalarınızda biraz eğlence isteyenler için emojili yastıklar da bulmak mümkün.

Dijital baskı teknolojilerinin gelişmesi ve yaygınlaşması ile artık dekoratif yastık desenlerinde neredeyse sınırsız bir seçenek sunulmaktadır. Yastık kumaşlarının koltuk döşemeleriyle uyum içinde olması gerekir. Dekoratif yastık modellerinde pamuklu ya da keten kumaşlar sıklıkla kullanılmaktadır. Bunun yanında kadife kumaşlar ve parlak kumaşlar da daha çok klasik takımlarda kendine yer bulmaktadır.

Sade kumaşlarla çiçekli desenlerin bir arasa kullanılması da etkili bir dokunuş için yararlı olacaktır. İki tarafı farklı yastık modelleri iki ayrı tarzda kullanım imkânı sunar.

Yastık Sayısı ve Boyutları

Dekoratif yastık seçiminde renk ve desen kadar önemli bir başka husus da hangi boyutlarda ve kaç adet yastık kullanılacağı sorusudur. Yastığın kullanılacağı koltuğun ebatlarına göre belirlenmesi gereken bir konu olmakla beraber tek sayıların kullanılması tavsiye edilmektedir. Elbette çok minik ya da devasa yastıkların hoş görünmeyebileceğini söylemeye gerek yok.

Her mekâna ve koltuk modeline uyabilecek ideal ölçülerde yastıklar çoğunlukla 45 cm ve 60 cm arasındaki kare yastık modelleridir.

Farklı boyutlarda yastıklarla da etkileyici bir kombin oluşturmak mümkün olabilir. Dekoratif yastık alırken bu hususa dikkat edilmesi ve yastıklar arasında çok fazla boyut farkı olmamasına özen gösterilmesi gerekir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.