Çantaların Tarihçesi

Çanta, değişik büyüklük ve şekillerde farklı malzemelerden yapılmış eşya taşımaya yarayan objelerin genel adıdır. Çantalar günümüzde kadınların vazgeçilmezi aksesuarlarında bir tanesidir. Çantalar eski çağlardan bu yana deri, hasır ya da kumaş gibi malzemelerden yapılmıştır. Günümüzde deri ve kumaş malzemelere ilaveten petrol türevi malzemeler de kullanılmaktadır. Moda tarihçilerine göre, moda kavramına dâhil eşyalar arasında belki de en eski tarihi olan nesne çantadır. Kadınlar kadar yoğun olmasa bile erkeklerin de kullandığı bir aksesuar durumundadır.

Antik Mısır, Urartular ve Sümerlere ait kabartma resimlerde çanta figürlerine rastlamak mümkündür. Ancak tarih öncesi devirlerde de özellikle avcıların çanta kullanıldığı bilinmektedir. Amazonların kese formunda kullandığı çantalar, şamanların balık derisinde yaptıkları keseler çantaların antik çağ örnekleri arasında yer almaktadır.

Sümer ve Akad tanrısı Anunnaki tasvirlerinde elindeki çanta, ilginç bir detay olarak karşımıza çıkmaktadır. Şanlıurfa Göbeklitepe’de bulunan Sümerler’e ait heykellerde de çanta tasviri yer almaktadır.

Çantanın modern biçimiyle kullanılmaya başlaması ise 19. yüzyıl sonlarına dayanır. 2. Dünya Savası sonrasında yaşanan değişimle birlikte çanta artık bir gereklilikten çok bir aksesuar olarak ön plana çıkmaya başlamıştır. Günümüzde renk, biçim, büyüklük gibi özellikleriyle farklılaşan onlarca çanta türü ve modeli kullanıma sunulmuştur.

Türklerde Çanta

Türklerde çanta kullanımı Orta Asya’ya kadar uzanmaktadır. Önceleri heybe ya da torba formlarında kullanılan çantalar zamanla modern görünümlerini kazanmıştır.

Osmanlı döneminde ise özellikle mektup ve para çantaları kullanılmıştır. Günümüzde antika koleksiyonlarında da çoğunlukla bunlar bulunmaktadır.

Çantaların Evrimi

İlk çağlarda avcıların kullandığı büyük formda çantalarla başlayan çanta tarihi, ihtiyaç ve malzeme durumuna göre zaman içerisinde farklılaşmıştır.

Eski çağlara ilişkin kabartma resimlerde bele asılan çantalara, el çantalarına rastlamak mümkündür. Bu gün olduğu gibi eski dönemlerde de çanta bir statü simgesi olarak kullanılmış, zenginler daha süslü çantaları tercih etmişlerdir.

Elle taşınan bavullardan esinlenilerek 19 yüzyılda erkeklerin kullandığı küçük el çantaları üretilmeye başlamıştır.

Yumuşak malzemelerden yapılan ve işlemeli çantaların ön planda olduğu 1920’li yıllarda Hermes firmasının fermuar kullanmaya başlaması, çanta üretiminde bir çığır olarak ifade edilmektedir.

1960’lı yıllardan sonra özellikle kadınlar için çanta bir statü simgesi olarak ön plana çıkmıştır. Omuzdan sallanan model çantalar bu dönemde yaygınlaşmıştır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.