Boyun Yastığı

Birçok kişi yatağında rahat yatamamaktan, kolayca uyuyamamaktan şikayet etmektedir. Bunun yanında boyun ağrısı çekenlerin sayısı da azımsanmayacak seviyede. Çeşitli yastıklar deneyen bu insanların kimi rahat edeceği yastığı bulabilirken kimi hala ideal yastığını aramakta. Ortopedik boyun yastıkları, boynun doğal kavis şeklini destekleyecek şekilde dizayn edilmiştir. Boyun problemi yaşamayan kişilerin ise boyun yastığı kullanması gerekmiyor. Ancak çok sert ya da yumuşak veya çok alçak ya da yumuşak yastıklarda yatmak herkes için zararlıdır. Gece yastıkla rahat bir pozisyon yakalayamıyor veya sabah boyun ağrısı, sertlik ya da tutulmalar ile uyanıyorsanız kronik boyun probleminiz var demektir. Eklem ve bağlar iyice kireçlenmeden boyun omurgası tedavi edilmeli ve ideal pozisyonuna getirilmelidir.

Özellikleri

Temel olarak kauçuk ve lateks olmak üzere ikiye ayrılan boyun yastıkları, vücut ısısına ve ağırlığına göre şekil almakta ve boyun kaslarının kasılmasını engellemektedir. Baskı olduğunda şeklini alır ve baskıdan kurtulduğu zaman ise geri eski şeklini alır. Esnek bir malzemeyle üretilen bu yastıklar omzun ve boynun doğal duruşunu koruyarak omurganın bozulmasını engeller. Bu sayede sağlıklı bir uyku uyumanızı ve güne zinde başlamanızı sağlar. Fakat çeşitli ebatları bulunan bu yastıkların seçimi, kişinin boyun uzunluğu ve omuz yüksekliğine göre yapılmalıdır. Aynı zamanda horlama probleminize iyi gelecektir ve boynunuzun terlemesini de önleyecektir. Ancak dediğimiz gibi eğer kronik boyun rahatsızlığınız var ise boyun yastığı kullanmak fayda etmeyecektir çünkü siz fark etmeden boyun kavisi düzleşmiş ya da kireçlenmeler olmuş olabilir.

Çeşitleri

Visco ve lateks olarak ikiye ayrıldığını söylediğimiz boyun yastığı, ısıya duyarlı ve boynun boşluklarını dolduran süngerlerden yapılmaktadır. Yatan kişi bu yastıklarda yüksek kısmı kullanmalı ve boynunu yüksek kısma denk getirmelidir. Bu sayede yüksek bölümdeki ağırlığa ve ısıya duyarlı bölümler aşağı doğru inerek boyun boşluklarını doldurmaktadır.  Böylece ağrıları ve kireçlenmeleri azaltmış oluyor. Lateks modeller visco yastıklara göre daha dolgundur ve kuvvetli süngeri sayesinde boynu daha fazla sarmakta, boşlukları daha fazla doldurmaktadır. Ancak yüz üstü uyumayı tercih edenler için visco yastıklar daha kullanışlı olacaktır, çünkü bu şekilde yatıldığında daha esnek bir yastık gerekmektedir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.