Bileklik Tarihçesi

Takılar genel olarak vücudu süslemek için kullanılan çeşitli taş ve madenlerden yapılan objelerdir. Takı, estetik kaygıların yanında sağlık nedeniyle ya da sosyal statü göstergesi veya dini simge olarak kullanılmaktadır.

Takı sanatının M.Ö. 3000 yıllarında Mezopotamya bölgesinde ortaya çıktığı bilinmektedir. İlk çağlarda takılar tüyler, ağaç kabukları, deniz kabukları, diş, değerli taşlar gibi malzemelerden yapılmıştır. Günümüzde de bu malzemelerin bir kısmı halen takı yapımında kullanılmaktadır.

Mezopotamya’da hem kadınlar hem de erkekler kolye taktıkları bilinmektedir. Eski Yunan Medeniyetinde daha nadir kullanıldığı ifade edilmektedir.

Takılar genel olarak vücudu süslemek için kullanılan çeşitli taş ve madenlerden yapılan objelerdir. Takı, estetik kaygıların yanında sağlık nedeniyle ya da sosyal statü göstergesi veya dini simge olarak kullanılmaktadır. Bileklik ve diğer takılar, 19. Yüzyıldan sonra diğer kullanım amaçlarını yanında ve daha baskın biçimde aksesuar amaçlı kullanılmaya başlamıştır.

Bileklik takı malzemelerinden yapılan ve bileğe takılan bir süstür. Genellikle zincir ya da ip gibi bir malzemenin ucuna takılan değerli materyaller kullanılır. Ayrıca deri, taş, deniz kabukları gibi malzemeler de kullanılır. Malzeme çeşitleri ve metal işleme imkânları geliştikçe bileklik modelleri de değişmiştir.

 

Anadolu Kazılarında Bileklik

Anadolu Pers Dönemine ışık tutan kazılarda özellikle Sardes Nekropolü ve Uşak civarındaki kazılarda çıkan takılar arasında küpe, kolye ve gerdanllık örneklerinin yanında bileklikler de yer almaktadır.

Anadolu uygarlılarına ilişkin olarak gerçekleştirilen kazılarda bulunan bileklik örnekleri taştan yapılmış ya da tunç üzerine altın kaplama şeklide bilekliklerdir. Camdan yapılmış bilekliklere de rastlanmıştır.

Çeşitli alanlarda yapılan kazılar sonrasında elde edilen heykel ve kabartma resimlerden erkeklerin de bileklik kullandığı anlaşılmaktadır.

 

Helenistik Dönemde Bileklikler

Bileklik ve bilezik yapımı, diğer takılara paralel olarak özellikle M.Ö. 330–30 arasındaki dönemi ifade eden Helenistik dönemde gelişmiştir.

Helenistik Döneme ait takılar arasında üç tarzda ve çeşitli formlarda bilezik örneklerine rastlanmaktadır. Bahsi geçen bu bileklikler, halkası yuvarlak ve uçlarında hayvan ya da insan figürü bulunan bileklikler, halkası şerit biçiminde olan zincir formunda bileklikler ve yılan gövdesi biçiminde bilekliklerdir.

Anadolu Pers geleneğinde bileklikler çift olarak yapılır ve kullanılırdı.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.