Bebek Koltuğu Seçimi

Bebek koltuğu araç içinde seyahat ederken 9 ila 36 kg arası küçük çocuğunuz var ise onun emniyetle seyahat etmesini sağlayacağınız bir araç içi aksesuardır. Aynı zamanda son yıllarda çıkan bir yasa ile zorunlu hale gelmiş ve aksi takdirde cezai işlemi vardır. Çocuğunuzun rahatlığı ve güvenliği içinse en uygun bebek koltuğu seçimini yapmak gerekmektedir. Bebek koltuğu tercih ederken iki ana başlık üzerinde bebek koltuğu özelliklerini incelemekte fayda var.

Güvenlik açısından özellikleri;

Bir bebek koltuğu satın alırken her şeyden önce güvenliğe dikkat etmekte fayda var. Olası kaza durumunda çocuğunuzu en iyi şekilde nasıl koruyabilirsiniz bunu araştırıp da bebek koltuğu satın almak gerekmektedir. Öncelikle bebeğinizin yaş ve kilosuna istinaden 3 farklı bebek koltuğu tipinden en uygun olanı seçmek gerekmektedir. Uluslararası standartlarda 9 ile 18 kg için GR1 oto koltuğu, 15 ile 36 kg için GR2 oto koltuğu, 9 ile 36 kg arası için ise GR3 oto koltuğu bulunmaktadır. Satın alacağınız bebek koltuğu Türkiye de yasal olarak Avrupa standartlarına göre çarpışma testlerini başarı ile tamamlamış olması gerekmekte ve bunun logosunun koltuğun üzerinde mutlaka görünmesi gerekmektedir. Koltuğun fiber içinde darbe emici yan korumalarının olmasına dikkat etmek gerekiyor. Olası bir kaza anında bebeğinizi olası darbelerden korumaktadır. Beş noktalı emniyet kemeri sitemine sahip olması gerekmektedir. Bebek koltuğunda güvenlik açısından en önemli unsurlardan biri de ekstra boyun korumalığı olmasıdır. Olası bir kaza durumu için oldukça önemlidir. En önemli özelliği ise aracın sabit emniyet kemerleri ile araca bağlanabilmesi gerektiğidir.

Bebeğimizin rahatlığı ve kullanımı açısından özellikleri;

Güvenlik açısından her anlamda iyi olan bir bebek koltuğu bebeğinizi rahat ettirmeyebilir. Bu yüzden bebeğinizin rahatlığını da göz önünde bulundurmak gerekmektedir. Bebek koltuğunun iç kaplaması terletmeyecek bir malzemeden yapılmış olması gerekmekte ve bebeğinizin cildinin hava alması için ekstra hava sirkülasyon özelliğine sahip olmalıdır. Kullanım bakımından ise tek harekette oturma ve uzanma konumlarının ayarının yapılabilmesi gerekmektedir. Aynı zamanda kirlendiği vakit çıkartıp yıkanabilme özelliğine sahip alev almaz kumaş bulunan bebek koltuklarını tercih etmekte fayda var.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.