Avize Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Avizeler, ev dekorasyonunun vazgeçilmez parçalarıdır. Aydınlatma ihtiyacımızı şık bir görünümle birleştiren bu ürünleri seçerken nelere dikkat etmek gerektiği konusunu ele alacağız.

Öncelikle avizenin nerede kullanılacağı hususu avize seçmek için cevaplamamız gereken ilk sorudur. Bir salon avizesinin de mutfakta kullanılacak bir avizenin de kendine has özellikleri vardır.

Avizenin Boyutu ve Işık İhtiyacı

Avize alırken karar vermeniz gereken konulardan biri de avizenin ne kadar gösterişli olacağı sorusudur. Elbette avize için ayırmış olduğunuz bütçe bu konuda temel bir belirleyici olmakla birlikte salon için alınıyorsa şayet salonun büyüklüğü ve ışık ihtiyacı da bir diğer belirleyicidir. Avizelerin aydınlatma gücü tasarımlarıyla genel olarak uyumlu olmakla birlikte avizelerin boyutları bu konuda bazen yanıltıcı olabilir.

Avizeler sadece estetik ve gösteriş için tercih edilmez. Gösterişli avizeler hoş görünmekle birlikte mekânın ışık ihtiyacını karşılamakta yetersiz kalabilir. Her ne kadar seçilecek yüksel lümen değerinde lambalarla sorun çözülebilirse de avizelerde kullanılacak lambalar için en fazla watt değerleri üreticiler tarafından önceden belirlenmiştir.

Mekânın ışık ihtiyacını en uygun şekilde karşılamak amacıyla tek büyük bir avize yerine daha küçük modellerden iki tane kullanılabilir.

Avize Tasarımları ve Kalite

Avizelerin seçiminde bir diğer önemli husus mekânın tasarımıdır. Kullanılan mobilyalara göre renk, desen ve tarz anlamında tercihlerin şekillenmesi gerekir. Modern tasarımda koltuk takımları ile klasik bir avize uygun olmayacaktır.

Mutfak için alınacak avizelerin sade bir model olmasına dikkat ederseniz temizliği de o ölçüde kolay olacaktır.

Avize alırken üzerinde bulunan metal aksamların zamanla paslanma ve kararma yapmayacak kalitede olmasına dikkat etmelisiniz. Bu şekilde aldığınız avizeleri uzun süre sorunsuz biçimde kullanabilirsiniz.

Taşlı avizelerde taşların 1. kalite asfor özellikli olması çok önemlidir. Aksi takdirde kısa süre sonra sararma yapacaktır.

Avize üzerinde bulunan sarkıt ve diğer parçaların sağlam biçimde monte edilmiş olması da güvenli bir kullanım için önemlidir.

Ayrıca kablo, duy gibi elektrik aksamlarının gerekli kalitede olduğundan emin olur.

Oturma odası ve çocuk odalarında kullanılacaksa gün ışığı lamba tercih edilmelidir.

Son dönemde led aydınlatmalar avize tasarımlarıyla birleştirilmiştir. Led aydınlatmalar diğer seçeneklere göre önemli ölçüde enerji tasarrufu sağlayacaktır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.