Atkı Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kış aylarında sorulması olası bir soru olan atkı seçerken nelere dikkat edilmeli sorusunun yanıtı renkler ve zevklerden geçmektedir. Atkının rengi ile elbisenin uyumu bu konuda en önemli unsurlar arasındadır. Diğer bir konu ise mevsim meselesidir. Kışları çok sert geçen bir coğrafyada rengin yanı sıra atkının üretildiği malzeme de önem taşır. Ülkemiz örneğinde doğu bölgelerinde yün atkılar ön plana çıkarken, daha batı kısımlarda penye ve peluştan yapılan atkılar tercih edilmektedir. Atkı ve eldiven bir takım halinde alınmadığı takdirde renk ve desen uyumunun yakalanması bir gerekliliktir. Atkının kalınlığı ise başka bir konudur. Artık klasik anlamda çok kalın ve enli atkılar tercih edilmiyor.

Atkı mı Kaşkol mu?

Atkının yanı sıra bere ve eldivenin uyumu da atkı seçerken nelere dikkat edilmeli sorusunun olası cevapları arasındadır. Her biri ayrı renk ve desende olan söz konusu unsurlar doğru bir seçimi teşkil etmez. Söz konusu olan çocuklar ise renk uyumunun yanı sıra atkının sıcak tutma durumu da göz önünde bulundurulmalıdır. Diğer bir konu da elbise ile uyumu yakalama adına atkı mı yoksa kaşkol mu tercih edileceğidir. Çok soğuk havalarda atkılar tercih edilirken, normal sıcaklıkların olduğu bir zaman diliminde renkli kaşkollar tercih edilebilir. İlkbahar ve ara mevsimlerde kaşkollar iyi bir seçimdir. Kaşkollar atkılara göre daha “unisex” bir tercihi temsil etmektedir.

Atkı Seçiminde Bazı Hususlar

Artık bir aksesuar olan atkılar sadece sıcak tutsun diye taşınmamaktadır. Soğuktan korumasının yanı sıra şıklığın da bir göstergesi olarak atkı seçerken nelere dikkat edilmeli sorusu ön plana çıkar. Örgüsü, yünü, tasarımı ve kalınlığıdır. Uzun boylu olmayan kişilere uzun atkılar uygun gelmemektedir. Ten rengine uygunluk da atkı seçiminde önemlidir. Desenli bir giysi seçiminde düz renk bir atkı uygun gelir. Eğer pardesü, kaban ya da mont düz bir desene sahipse atkının da hareketli çizgilere sahip olması gerekir. Kısa boyunlular dar atkı tercih etmelidir. Bu şekilde kısa boyunlar daha da kısa bir görünüm arz edecektir. Eni dar atkılar, onları uzun boyunlu gösterebilir.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.