Araç İçi Telefon Tutacağı

Gün geçtikçe teknoloji gelişiyor ve teknoloji geliştikçe de telefon ve tabletler hayatımızda daha çok yer etmeye başlıyor. İnsanlar adeta onlarsız bir yere gidemez hale gelirken, dış dünyayla bağlantımıza dönüştüler ve yalnız elektronik birer cihaz olmaktan çıkıp bizim için çok daha fazlası oldular. Evde, sokakta, kafede sürekli cebimizde ya da elimizde olan bu cihazlardan arabanın içinde de ayrılamıyoruz. Yanımızda taşımanın elbette avantajlı yanlı bulunuyor fakat konu arabanın içine geldiği zaman riskli hale geliyor ve tehlikelere yol açabiliyor. Çünkü araç kullanırken telefonla ya da tabletle ilgilenmek dikkatimizi çok çabuk dağıtıyor ve direksiyon hakimiyetini kaybetmeye yol açıyor. Bu tür aletlerde navigasyon özelliği sıkça kullanıldığı için gözümüzün önünde olmasını istiyoruz ancak bu durumun güvenli olmasına dikkat etmek gerekiyor. Bu noktada da araç içi telefon tutacağı devreye giriyor.

Önemi

Bu aletlerin önemsiz olduğunu ya da araç kullanırken telefonla ilgilenmenin çok tehlikeli olmadığını düşünebilirsiniz ancak durum hiç öyle değil. Dünyanın üzerinde her yıl milyonlarca insan trafik kazalarında hayatını kaybetmekte, hatta bu sayı uçak kazalarında can veren insanların sayısından çok daha fazla. Tahmin etmek zor olmayacaktır ki bu kazaların büyük bir kısmının sebebi de araç kullanırken telefonla ilgilenmek. ABD’de yapılan bir araştırma, her yıl meydana gelen trafik kazalarının %25’inin sebebi olarak telefon ya da tabletleri işaret etmekte. Konu Türkiye’ye geldiğinde ise araç başında telefon kullanımından ceza yiyen sürücülerin oranı her yıl %33 artıyor. Bu da 5 milyon TL’den daha fazla bir miktar ceza ödendiği anlamına geliyor. Görüldüğü gibi hayatlara mâL olabildiği için oldukça önemli bir konu. Alkol veya uyuşturucu madde alarak direksiyon başına geçmekle, araç kullanırken dikkat dağıtacak şeylerin çok da bir farkının olmadığı görülebilir. Bu hayatınızı riske atan durumlardan basitçe kurtulmak mümkün. Bunun için tek yapmanız gereken bir araç içi telefon tutacağı edinmek.

İşlevi

Araç içi telefon tutacağı sayesinde akıllı telefon ya da tabletinizin navigasyon özelliğini kullanırken gözünüzün önünde olmasını sağlayabilir ve dikkatinizin dağılmasını önleyebilirsiniz. 360 derece dönebilen pratik kullanımlı bu aletler aracınızın camına vantuzla yapıştırılıyor ve boyutu cihazınıza göre ayarlanabiliyor. Bu sayede sizi kaza riskinden bir hayli uzaklaştıracaktır.

Bu Yazıya Emoji ile Tepki Ver

0
0
0
0
0
0
0
0
0

Bunlar da Dikkatinizi Çekebilir!

Makale Hakkında Yorum Yapın!

Bir cevap yazın

Makale Hakkında Yapılan Yorumlar

Bu yazıya henüz yorum yapılmamış.